
Kokybės diegimo sistema (EQUASS)
Rokiškio socialinės paramos centras dalyvauja projekte „Socialinių paslaugų kokybės gerinimas, taikant EQUASS kokybės sistemą“ Nr. 08.4.1.-ESFA-V-421-01-0001.
Centras, siekdamas užtikrinti socialinių paslaugų kokybę bei nuolatinį jų tobulinimą ir gerinimą, EQUASS Assurance kokybės diegimui pasirinko teikiamas paslaugas – dienos socialinė globa asmens namuose.
Europos socialinių paslaugų kokybės užtikrinimo sistema (EQUASS) yra sertifikavimo sistema, skirta socialinių paslaugų kokybės užtikrinimui ir kontrolei.
Pagal EQUASS programas teikiamos visapusiškos paslaugos kokybės gerinimo, skatinimo, pripažinimo ir sertifikavimo srityse, kuriose laikomasi socialinėms paslaugoms Europoje keliamų kokybės reikalavimų.
Dalyvaujant EQUASS diegimo procese, Centro vadovas ir darbuotojai dalyvavo mokymuose, kuriuose sėmėsi žinių apie įstaigų kokybės valdymą, EQUASS principus ir reikalavimus pokyčiu valdyme, gilinosi į socialinių paslaugų rezultatų rodiklių matavimą ir vertinimą. Įstaigai buvo paskirtas EQUASS sertifikuotas konsultantas visam projekto vykdymo laikotarpiui, kuris vedė vienos dienos mokymus, konsultuoja ir teikia pagalbą ruošiantis EQUASS auditui.
Šiuo metu EQUASS kokybės sistema ES šalyse yra pripažinta kaip labiausiai tinkama socialiniame sektoriuje, nes šios sistemos kokybės principai geriausiai atliepia socialinių paslaugų gavėjų lūkesčius. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Projekto vykdytojas – Valakupių reabilitacijos centras. EQUASS Assurance – tai Europos reabilitacijos platformos iniciatyva sukurta sertifikavimo, mokymo ir konsultavimo sistema, kuri padeda įgyvendinti Savanoriškos Europos socialinių paslaugų kokybės sistemos reikalavimus. Pagal EQUASS programas teikiamos visapusiškos paslaugos kokybės gerinimo, skatinimo, pripažinimo ir sertifikavimo srityse, kuriose laikomasi socialinėms paslaugoms Europoje keliamų kokybės reikalavimų. EQUASS iniciatyva siekiama socialinių paslaugų sektoriaus plėtros, skatinant paslaugų teikėjus gerinti kokybę, nuolat tobulėti, mokytis ir vystytis, kad paslaugų vartotojams visoje Europoje būtų garantuotos kokybiškos paslaugos. Socialines paslaugas teikiančios organizacijos turi galimybę įsitraukti į išorinį savo teikiamų paslaugų vertinimą Europos lygmenyje. Įstaiga, gavusi EQUASS kokybės sertifikatą, įrodo, kad įstaigos teikiamos paslaugos atitinka Europos socialinių paslaugų teikimo standartus.
EQUASS kokybės sertifikatas suteikiamas, jeigu įstaiga teikia paslaugas vadovaujantis EQUASS kokybės principais:
• lyderystė
• personalas
• teisė
• etika
• partnerystė
• dalyvavimas
• orientacija į asmenį
• kompleksiškumas
• orientacija į rezultatus
• nuolatinis gerinimas
EQUASS sertifikavimas užtikrina, kad veikla pakankamai efektyvi atsižvelgiant į EQUASS kokybės principus ir kad ši veikla atitinka Europos socialinių paslaugų kokybės užtikrinimo sistemą. Sertifikavimas užtikrina veiklos efektyvumą remiantis pagrindiniais veikiančios kokybės valdymo sistemos elementais.
Įgyvendinus projektą Centras turės veiklos vertinimo sistemą, pagal kurią galės analizuoti teikiamų socialinių paslaugų kokybę ir jų veiksmingumą, o tai svarbu planuojant įstaigos valdymą, socialinių paslaugų plėtrą, finansinius bei žmogiškuosius išteklius.
Vertinant, tai kad visi darbuotojai yra įtraukiami į kokybės sistemos diegimą, yra siekiamą, kad Centras pasiektų paslaugos kokybės gerinimo, skatinimo, pripažinimo ir sertifikavimo srityse, kuriose laikomasi socialinėms paslaugoms Europoje keliamų kokybės reikalavimų.
Projektas “Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste”
Rokiškio socialinės paramos centras su 4 partneriais Pakruojo miesto vietos veiklos grupė, UAB “Rokiškio Sirena”, Rokiškio rajono vietos veiklos grupė ir Rokiškio dekanato Caritas įgyvendina projektą “Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste”, Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0525 . Planuojama projekto veiklose skatinti socialines paslaugas teikiančių įstaigų ir organizacijų aktyvesnę informavimo veiklą Rokiškio miesto gyventojams. Rokiškio socialinės paramos centras teiks socialines paslaugas bei tarpininkaus jas gaunant miesto gyventojams. Vykdomos veiklos padidins informacijos prieinamumą, pasiekiamumą įvairioms socialinėms grupėms, o bendradarbiavimas su kitomis organizacijomis, gerosios patirties pasidalijimas – leis projekto vykdytojui plėsti socialinių paslaugų ratą. Projekto pagalba bus teikiamos išplėstos 8 socialinės paslaugos.
Projekto tikslas – skatinti bendradarbiavimą socialinėje srityje ir informavimo bei tarpininkavimo apie socialines paslaugas teikimą socialinėms grupėms Rokiškio mieste.
Projekto uždavinys -užtikrinti bendradarbiavimą socialinėje srityje ir didinti informavimo ir tarpininkavimo socialinių paslaugų teikimą bei prieinamumą socialinę atskirtį patiriantiems asmenims.
Tikslinė grupė-socialinę atskirtį patiriantys asmenys: senjorai, neįgalieji, daugiavaikės (gausios) šeimos, nepilnos šeimos, asmenys gaunantys socialinę paramą.
Projekto metu vyks partnerių ir organizacijų bendradarbiavimo iniciatyvos socialinėje srityje, bus teikiamas klientų informavimas per interaktyvų informacinį stendą/ekraną, pagalba prie interaktyvaus informacinio stendo/ekrano, ieškant socialinių paslaugų, informavimas socialinių paslaugų teikime, informavimo/konsultavimo/tarpininkavimo paslauga namuose, tarpininkavimas socialinių paslaugų teikime, tarpininkavimas su pavėžėjimu ir palydėjimu, informavimas per vykdytojo ir partnerių interneto svetaines ir informacijos sklaida socialinėje srityje. Projekto įgyvendinimo trukmė 12 mėn.
Asmens ir aplinkos švara
Rokiškio socialinės paramos centro projektui ,,Asmens ir aplinkos švara“ finansuoti skirta 5000,00 eurų.
Projekto tikslas: taisyklingų higienos įgūdžių formavimas; užkrečiamų ligų prevencija ir profilaktika, teikiant kokybiškas asmeninės higienos ir priežiūros paslaugas.
Projekto uždaviniai: gilinti žinias apie sveikatą palaikančius ir stiprinančius veiksnius: mitybą, fizinį aktyvumą, higieną, grūdinimąsi ir poilsį; stiprinti klientų sveikatą, imuninę sistemą organizuojant veiklas; sumažinti/panaikinti pedikuliozės atvejus; pratinti klientus laikytis asmens higienos: praustis, plauti rankas, prižiūrėti drabužius ir būstą.
Projekto dalyviai: klientai, gaunantys asmeninės higienos ir priežiūros paslaugas: socialinę riziką patiriantys vaikai ir jų šeimos, suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos, senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos, socialinę riziką patiriantys suaugę asmenys ir jų šeimos, socialinę riziką patiriančios šeimos, kiti asmenys ir šeimos.
Už skirtus pinigus įsigyta: dezinfekantai; vienkartinės, darbo, guminės pirštinės; stacionarūs rankų džiovintuvai; kabinami dozatoriai muilui; antiseptinis muilas; kaukės, respiratoriai, vienkartiniai kombinezonai; priemonės nuo pedikuliozės. Esant ekstremaliai situacijai dėl COVID-19 visos šios įsigytos priemonės palengvins darbuotojų darbą teikiant asmens higienos ir priežiūros paslaugas klientams, klientai gaus kokybiškas paslaugas, sumažins užkrečiamųjų ligų galimybę.

„Integrali pagalba į namus“ Nr.08.4.1-ESFA-V-418-04-0019
Rokiškio socialinės paramos centras pradėjo įgyvendinti Projektą Nr. 08.4.1-ESFA-V-418-04-0019 „Integrali pagalba į namus“ (socialinės globos ir slaugos) namuose paslaugos Rokiškio mieste ir rajone. Centras 2016 m. Spalio 5 d. VšĮ Europos socialinio fondo agentūroje pasirašė sutartį, tai buvo pirmas žingsnis projekto įgyvendinimo link. Šio projekto trukmė – 30 mėnesių.
Rokiškio mieste ir rajone jau yra teikiama ir siūloma integrali pagalba savarankiškumo netekusiems gyventojams. Neįgalūs, senyvi ir savimi nebegalintys pasirūpinti žmonės sulaukia įvairių specialistų pagalbos. Pagal poreikį juos namuose lanko ir prižiūri socialinis darbuotojas ir jo padėjėjai, slaugytoja ir jos padėjėjai, masažuotoja. Įsigyta ir pagal poreikį naudojama įranga: du mobilūs keltuvai, dvi mobilios vonios įrangos, masažo stalas, masažo kėdė, įvairios papildomos priemonės slaugai palengvinti: pozicionavimo voleliai, perkėlimo diržai, persikėlimo diskai, vartymo paklodės ir t.t… Šios pagalbos esmė, kad ji yra kompleksinė. Iki šiol teikta dienos socialinė globa klientų namuose buvo daugiau nukreipta į klientų buities priežiūrą. O naują paslaugą sudaro socialinė globa ir slauga. Priklausomai nuo gavėjo poreikių, mūsų specialistai jiems teikia daug ir įvairių paslaugų: nuo injekcijų ir sveikatos konsultacijų iki pasodinimo, nuprausimo ir apipirkimo. Integralios paslaugos specialistai savo klientui gali skirti nuo 2 iki 4,5 val. per dieną, 5 kartus per savaitę. Integralią paslaugą rajono gyventojai gali gauti ir 8 val. per dieną. Tokiomis paslaugomis mūsų rajone daugiausia naudojasi senyvi žmonės. Projektas vyksta labai sėkmingai. Komunikuojame su seniūnijų seniūnais, socialiniais darbuotojais. Žmonės džiaugiasi nauja paslauga. Ji pakeičia ilgalaikės socialinės globos paslaugas, t.y. apgyvendinimą senelių globos namuose. Mes atvažiuojame pas paslaugų gavėjus patys. Ateityje tikimasi sulaukti dar daugiau norinčiųjų integralių socialinių paslaugų. Darbuotojai į klientų namus važinėja specialiais pažymėtais automobiliais. Tai labai svarbi pagalba vienišiems seneliams, ligonius slaugančioms šeimoms. Integralių paslaugų projektą Rokiškio socialinės paramos centras vykdys 30 mėnesių. Tikimasi, jog projektas bus tęstinis.
Kaip gauti integralios pagalbos į namus paslaugas?
Asmuo (jo globėjas, rūpintojas arba asmeniui atstovaujantis suaugęs šeimos narys) raštu turi kreiptis į Rokiškio rajono savivaldybės administracijos deklaruotos gyvenamosios vietos seniūniją ir užpildyti prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti (forma SP-8), patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu bei pateikti šiuos dokumentus:
- asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
- neįgaliojo pažymėjimo kopiją;
- pažymos apie nustatytą specialųjį nuolatinės slaugos poreikį (forma SPS-1), išduotą Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos išvados kopiją;
- pažymas apie asmens (šeimos) pajamas (išskyrus pajamas, prie kurių duomenų savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyrius turi prieigą);
- sveikatos priežiūros įstaigos medicininės komisijos užpildytą medicinos dokumentų išrašą (F027/a).
Pastaba. Asmenys, norintys gauti integralios pagalbos paslaugas, pateikus visus reikalingus dokumentus, nesant laisvų vietų, gali būti įrašomi į eilę.
Kiek kainuoja integralios pagalbos į namus paslaugos?
- Slaugos paslaugos asmens namuose Integralios pagalbos plėtros programos įgyvendinimo laikotarpiu, kai jos finansuojamos Europos socialinio fondo lėšomis, teikiamos nemokamai.
- Mokėjimas už dienos socialinės globos paslaugas asmens namuose, teikiant integralią pagalbą:
- teikiant dienos socialinę globą asmens namuose asmenims su sunkia negalia ir senyvo amžiaus asmenims su sunkia negalia, gyvenantiems vieniems arba šeimoje, kurių pajamos vienam šeimos nariui neviršija valstybės remiamų pajamų trigubo dydžio, už vieno kalendorinio mėnesio teikiamą dienos socialinę globą asmuo moka iki 20 procentų asmens pajamų dydžio mokestį;
- teikiant dienos socialinę globą asmens namuose asmenims su sunkia negalia ir senyvo amžiaus asmenims su sunkia negalia, gyvenantiems šeimoje, kur pajamos vienam šeimos nariui viršija valstybės remiamų pajamų trigubą dydį, už vieno kalendorinio mėnesio teikiamą dienos socialinę globą asmuo moka nuo 20 iki 50 procentų asmens pajamų dydžio mokestį.
- mokėjimo už dienos socialinę globą dydis nustatomas Rokiškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu.
Projekto finansavimas
Integrali pagalba finansuojama iš:
- valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams asmenims su sunkia negalia socialinei globai teikti;
- Europos socialinio fondo lėšų;
- Klientų/pacientų įnašų.
Rokiškio socialinės paramos centras su 4 partneriais Pakruojo miesto vietos veiklos grupė, UAB “Rokiškio Sirena”, Rokiškio rajono vietos veiklos grupė ir Rokiškio dekanato Caritas įgyvendina projektą „Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“, Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0525 . Planuojama projekto veiklose skatinti socialines paslaugas teikiančių įstaigų ir organizacijų aktyvesnę informavimo veiklą Rokiškio miesto gyventojams. Rokiškio socialinės paramos centras teiks socialines paslaugas bei tarpininkaus jas gaunant miesto gyventojams. Vykdomos veiklos padidins informacijos prieinamumą, pasiekiamumą įvairioms socialinėms grupėms, o bendradarbiavimas su kitomis organizacijomis, gerosios patirties pasidalijimas – leis projekto vykdytojui plėsti socialinių paslaugų ratą. Projekto pagalba bus teikiamos išplėstos 8 socialinės paslaugos.
Projekto tikslas – skatinti bendradarbiavimą socialinėje srityje ir informavimo bei tarpininkavimo apie socialines paslaugas teikimą socialinėms grupėms Rokiškio mieste.
Projekto uždavinys -užtikrinti bendradarbiavimą socialinėje srityje ir didinti informavimo ir tarpininkavimo socialinių paslaugų teikimą bei prieinamumą socialinę atskirtį patiriantiems asmenims.
Tikslinė grupė-socialinę atskirtį patiriantys asmenys: senjorai, neįgalieji, daugiavaikės (gausios) šeimos, nepilnos šeimos, asmenys gaunantys socialinę paramą.
Projekto metu vyks partnerių ir organizacijų bendradarbiavimo iniciatyvos socialinėje srityje, bus teikiamas klientų informavimas per interaktyvų informacinį stendą/ekraną, pagalba prie interaktyvaus informacinio stendo/ekrano, ieškant socialinių paslaugų, informavimas socialinių paslaugų teikime, informavimo/konsultavimo/tarpininkavimo paslauga namuose, tarpininkavimas socialinių paslaugų teikime, tarpininkavimas su pavėžėjimu ir palydėjimu, informavimas per vykdytojo ir partnerių interneto svetaines ir informacijos sklaida socialinėje srityje. Projekto įgyvendinimo trukmė 12 mėn.

Rokiskiosirena.lt – Informacija atveria kelius socializacijos galimybėms
Rokiskiosirena.lt – Informaciniame renginyje – aktualūs ir svarbūs pranešimai
Buvusio bendrabučio pritaikymas neįgaliųjų dienos globai – YouTube
Konferencija apie Rokiškio rajone teikiamas socialines paslaugas – YouTube
Rokiskiosirena.lt – Projektas ne dėl paukščiuko
Rokiskiosirena.lt – Rajono meras Ramūnas Godeliauskas: patirtis parodė, kad projektas pasiteisino
Rokiskiosirena.lt – Vienijanti gerumo žvakelė
Rokiskiosirena.lt – Vis dar galima registruotis nemokamai teisinei pagalbai
Rokiskiosirena.lt – Informacijos sklaida yra reikalinga ir naudinga kiekvienam rajono žmogui
Rokiskiosirena.lt – Rokiškio „Caritas“ vadovė: „Ką sužinojome, galime ir kitiems papasakoti“
Rokiskiosirena.lt – Ar socialinis darbuotojas – paklausi specialybė?
Rokiskiosirena.lt – Raudonojo kryžiaus savanoriai Rokiškyje po karantino aktyvina veikląRokiskiosirena.lt – Sistema svarbi ir informacijos ieškotojams, ir paslaugų teikėjams
Rokiskiosirena.lt – Obelių socialinių paslaugų namų direktorė: džiugu, kad informacija prieinama kiekvienam
Rokiskiosirena.lt – Informacinė sistema apie socialines paslaugas – ir mokslui, ir darbui
Rokiskiosirena.lt – Integrali pagalba į namus: europinio lygmens pagalba ir neįgaliajam, ir jo artimiesiems
Rokiskiosirena.lt – Danguolė Kondratenkienė: svetainėje radome daug medikams aktualios informacijos
Rokiskiosirena.lt – Laisvėjantys karantino gniaužtai leidžia bendrauti ir semtis patirties
Rokiskiosirena.lt – Kviečia susipažinti su rajono socialinių paslaugų sistema
—————————————————————————————————————-
Rokiskiosirena.lt – Rajono meras Ramūnas Godeliauskas: džiaugiamės, kad Socialinės paramos centras persikėlė į savivaldybęRokiskiosirena.lt – Informacinė sistema apie socialines paslaugas Rokiškio rajone: kaip greitai ir paprastai rasti dominančią informacijąRokiskiosirena.lt – Informacinis interaktyvusis stendas netrukus iškeliaus į lankomesnę vietą
Rokiskiosirena.lt – Rajono tarybos narys ir Rokiškio miesto vietos veiklos grupės vadovas Irmantas Tarvydis: informacinis stendas turi būti prieinamas kiaurą parą
Rokiskiosirena.lt – Socialines paslaugas teikiančios insititucijos ir organizacijos kviečiamos atnaujinti informaciją
Rokiskiosirena.lt – Asmens techninės pagalbos priemonės išduodamos nauju adresu
Rokiskiosirena.lt – Rokiškio dekanato Caritas po truputį atnaujina veiklas
Rokiskiosirena.lt – Vitalis Giedrikas: norėtume, kad informacinis stendas būtų labiau prieinamas savivaldybės lankytojams
Rokiskiosirena.lt – Valerijus Rancevas: mūsų tikslas, kad informacija apie socialines paslaugas pasiektų kuo daugiau žmonių
Rokiskiosirena.lt – Valerijus Rancevas: mūsų tikslas, kad informacija apie socialines paslaugas pasiektų kuo daugiau žmonių
https://www.rokiskiosirena.lt/naujiena/aktualijos/svarbu-suteikti-galimyb-ir-perspektyvas-ateiiai
https://www.rokiskiosirena.lt/naujiena/aktualijos/viskas-mogaus-patogumui
https://www.rokiskiosirena.lt/naujiena/aktualijos/tapk-domaus-ir-inovatyvaus-projekto-dalimi
Rokiskiosirena.lt – Rokiškio rajono gyventojai kviečiami aktyviai naudotis konsultantų paslaugomisRokiskiosirena.lt – Rokiškėnai kviečiami kreiptis pagalbos
Rokiskiosirena.lt – Inovatyvi paslauga: informacinės platformos milžiniškos galimybės
Rokiskiosirena.lt – Obelių savarankiško gyvenimo namai – jaukus prieglobstis likimo audrų ištiktiems žmonėms (video)Obelių savarankiško gyvenimo namai – jaukus prieglobstis likimo audrų ištiktiems žmonėms – YouTube
Rokiskiosirena.lt – „Visa, kas daroma žmonių labui – svarbu ir reikalinga“
Rokiskiosirena.lt – Nojus Konstantinas Čypas – Europos ir pasaulio čempionatų prizininkas mėnesį savanoriavo rajono ligoninėje (video)
Įkveipiantis tituluoto sportininko Nojaus Konstantino Čypo pavyzdys – mėnesį savanoriavo ligoninėje – YouTube
Rokiskiosirena.lt – Zita Čaplikienė: informacinė sistema apie socialines paslaugas teikia dideles viltis
Rokiskiosirena.lt – Rokiškio dekanato „Caritas“: jautrus požiūris į žmogų
Rokiskiosirena.lt – Vicemeras Tadas Barauskas: šis informacinis stendas – vieno langelio principas socialinių paslaugų srityje
Rokiskiosirena.lt – Inovatyvi paslauga: informacinės platformos milžiniškos galimybės
Rokiskiosirena.lt – Socialinių paslaugų žinomumo stoka sukūrė partnerystės tinklą
__________________________________________________________________________
Rokiskiosirena.lt – Geriems darbams ir karantinas – ne kliūtis
Rokiskiosirena.lt – Jolanta Paukštienė: apie sugrąžintą žmogiškąjį orumą
Rokiskiosirena.lt – Projektas padės ir gyventojams, ir savivaldybės specialistams
Rokiskiosirena.lt – Savarankiško gyvenimo namuose savyje atrado kūrėjo talentą (video+foto)
Rokiskiosirena.lt – Socialinės paramos centro direktorė: su šiuo projektu siejame dideles viltis
Rokiškio socialinės paramos centras kartu su partneriais įgyvendina projektą Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“ (08.6.1-ESFA-T-927 Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas). Nors šalyje daug veiklų paralyžuota dėl karantino, projekto įgyvendinimo ši problema nesustabdė.
Šis projektas – vienas iš devynių projektų, kurie buvo rengti su Rokiškio miesto vietos veiklos grupe, siekiant paskatinti Rokiškio miesto plėtrą. Projektų rengėjai jau nuo sausio vidurio jau dalyvavo mokymuose. Juose pateikta daug svarbios teorinės bei praktinės informacijos, palengvinsiančios projektų sklandų įgyvendinimą. Mokymai vykdyti nuotoliniu būdu, zoom platformoje. Jie buvo intensyvūs, o pateikta informacija – gausiai iliustruota pavyzdžiais būtent iš šiuo metu Rokiškio rajono įstaigų, nevyriausybinių organizacijų įgyvendinamų projektų. Mokymų dalyviai nebuvo tik pasyvūs klausytojai: jie uždavė daug klausimų, susijusių su pirkimų metodika, projekto dalyvių bei savanorių veikla, jos apskaitos metodais.
Kad įgytos žinios dalyviams nepasimirštų, metodinė medžiaga bei praktiniai pavyzdžiai buvo išsiųsti skaidrių, lentelių pavidalu. Todėl prireikus informacijos, projektų vykdytojai nesunkiai galės ją rasti pateiktuose pristatymuose.
_____________________________________________________

Covid-19 epidemija paralyžavo visuomeninį gyvenimą: nebevyksta bendruomenių susiėjimai, vieši renginiai. Tikintiesiems nebeprieinamos viešos pamaldos. Tačiau parapijų aktyvūs, veiklūs žmonės net ir tokiomis sudėtingomis sąlygomis randa galimybių padėti stokojantiems, vienišiems. Štai Pandėlio klebonas, Panemunio ir Skapiškio parapijų administratorius kunigas Albertas Kasperavičius užsiregistravo savanoriu, kuris covid-19 epidemijos metu galėtų pasirūpinti aplinkiniais: atvežti maisto, vaistų. Veiklios Pandėlio Švč. Mergelės Marijos vardo parapijos ir jos dvasininko patirtis bei įžvalgos, tikimasi, įkvėps bei paskatins ir kitas Rokiškio rajono bei šalies bendruomenes plėsti socialinių paslaugų galimybes. To ir siekia Rokiškio socialinės paramos centras kartu su partneriais įgyvendindamas projektą Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“ (08.6.1-ESFA-T-927 Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas).
Pradėjo nuo bendruomenės
Klebonas A. Kasperavčius į Pandėlio kraštą dvasininko tarnystei atvyko 2017-ųjų liepą. Pandėlio parapija – viena didesnių ir aktyvesnių, čia aktyviai veikia įvairios tikinčiųjų draugijos: nuo jaunimo „Ateitininkų“ iki vyresniems tikintiesiems skirto „Gyvojo Rožinio“ draugijos. Užsiėmimų, veiklų yra daug ir įvairių: kiekvienas čia gali sau rasti įdomų, tobulėti skatinantį užsiėmimą. Nenuostabu, kad Pandėlio krašte nestinga parapijai atsidavusių žmonių, tą liudija ir kasmet per šv. Onos atlaidus – didžiausią šio krašto šventę – skelbiami pačių bendruomenės žmonių išrinktų „Metų parapijiečių“ vardai.
Tačiau nuo pat pirmųjų krikščioniškųjų bendruomenių, viena svarbiausių Bažnyčios veiklų – parama stokojantiesiems. Parapijose, kuriose tarnauja kunigas A. Kasperavičius, aktyviai veikia „Carito“ organizacijos žmonės.
Todėl paprašius pasidalinti įkvepiančia tarnystės istorija, dvasininkas pradėjo ne nuo savęs. Jis pakvietė apie veiklą papasakoti Dalią Germanavičienę, Eugeniją Sarapienę, Birutą Baltušienę ir Renatą Kiburienę. Moterys pradėjo nuo savo naujausio iššūkio. Sostinės „Caritas“ paskelbė pagalbos šauksmą: artinantis šalčiams, stokojantiesiems labai reikia šiltų drabužių, šalikų. Užteko šiuo prašymu pasidalinti parapijos paskyroje, ir darbščiosios pandėlietės kas ėmė į rankas virbalus, kas iškraustė savo spintas ir didelė paramos siunta iškeliavo tiems, kam jos labai reikia.
Pandėlietės patenkintos ir savo prieškalėdine akcija: parapija parengė dovanas stokojantiems vietos žmonėms. Stokojantiems nebūtinai pačių būtiniausių materialių dalykų, bet ir dėmesio, bendravimo, supratimo, kad yra reikalingi.
Skaudžiausia opa – vienatvė
Pašnekovės atviros: sunkiau besiverčiančios šeimos, nuolatiniai paramos gavėjai yra pakankamai gerai aprūpinami ir materialinėmis priemonėmis, ir paslaugomis: šio krašto socialinės darbuotojos yra darbščios ir puikiai išmanančios bei organizuojančios savo veiklą.
Tačiau karantino metu iš visuomenės akiračio iškrito ištisa grupė vienišų, vyresnių žmonių, kurie net pagalbos prašyti nedrįsta. Kaip sako D. Germanavičienė, net pasiūlius pagalbą, tokie žmonės teigia, kad yra labiau jos vertų, labiau stokojančių.
Todėl kunigas A. Kasperavičius ir akcentavo: neužtenka tik suorganizuoti labdaros drabužių dalinimą, neužtenka įteikti dovaną ar maisto produktų krepšelį. Parama turi būti tikslinė ir turi būti pastebimi netgi tie, kurie patys neišdrįsta prašyti. Dvasininkas neslėpė: didžiuojasi savo parapijos aktyviais žmonėmis, netgi tokiomis sudėtingomis, veiklą ribojančiomis sąlygomis sugebančiais pastebėti šalia savęs ne tik tuos, kurie garsiau už kitus prašo, bet ir kuriems pagalbos reikia labiausiai.
I. Balaišienė kalbėjo, kad didžiausias skaudulys dabar – vienatvė.
Anksčiau bent sekmadieniais žmonės galėjo atvykti į šv. Mišias, pabendrauti. Vėlyvą rudenį ir žiemą kiekvieną to pageidaujantį lankydavo parapijų dvasininkai. Ne tik namus palaiminti, bet ir atvirai pasikalbėti. Pro jų akis taip pat neprasprūsdavo ir tikinčiųjų buities sunkumai, sveikatos bėdos, vienatvė. O dabar? Karantino metu viešos pamaldos nevyksta, autobusų maršrutai išretinti, o ir iš namų išeiti be svarbios priežasties negalima. O ir snieginga žiema atkirto mažų kaimelių, vienkiemių žmones nuo civilizacijos. Vienintelis draugas lieka televizorius, radijas, namininis gyvūnėlis. Todėl ryšius su civilizacija padėti padeda kaimynai, parapijos bendruomenės žmonės.
„Kai atnešdavome prie durų dovaną, tai žmonės ne tiek ja džiaugdavosi, kiek tuo, kad jie dar yra kažkam reikalingi“, – akcentavo Renata Kiburienė. Jai antrino ir Eugenija Sarapienė: vyresni žmonės dažnai nedrįsta prašyti pagalbos, verčiasi savo kukliomis jėgomis.
Dėmesys, kaip rodo R. Kiburienės patirtis, kai kam yra ir akstinas keistis, pasitempti, susitvarkyti namus, buitį.
Akcentuoja bendravimo svarbą
Pandėlio parapija šv. Mišias transliuoja ir savo facebook paskyroje, kas kelintą sekmadienį čia apsilanko ir „Rokiškio Sirenos“ komanda. Taigi, kunigo A. Kasperavičiaus pamokslai pasiekia gana plačią auditoriją. Ir dvasininkas juose nuolat akcentuoja rūpestį vieni kitais. Štai per Trijų karalių šventę buvo pašventintos kreidelės, kurios supakuotos taip, kad jas būtų galima saugiai perduoti tiems, kurie į maldos namus ateiti negali. Ir ta kreidelė yra pretekstas bent jau užsukti į kaimyno kiemą, palikti jam prie durų lauknešėlį. O kartu paklausti: ar nereikia atvežti maisto, vaistų, padėti užsiregistruoti pas gydytoją ar padėti sutvarkyti kitus reikalus. Kaip sako kunigas A. Kasperavičius, dėmesį galima parodyti ir skambučiu telefonu, ar specialia pranešimų programėle. Svarbu nepalikti, nepraleisti pro akis tų, kurie reikalingi pagalbos.
Rodo ir asmeninį pavyzdį
Kunigas A. Kasperavičius padėti ragina ne tik žodžiais, bet ir savo asmeniniu pavyzdžiu. Pavasarį, vos prasidėjus covid-19 epidemijai, jis tapo vienu pirmųjų Rokiškio rajone savanorių. Dvasininkas gerai pažįsta savo aptarnaujamų parapijų geografiją, žmones, tad yra puikus pagalbininkas. Tik dar ne visi drįsta kreiptis į dvasininką pagalbos, patarimo. Mat mūsų kraštuose susiformavusi tradicija, kad į kunigą kreipiamasi tik pačiais svarbiausiais gyvenimo atvejais, o su savo bėdomis, rūpesčiais lyg ir nedrąsu trukdyti.
Tokia liaudiškos krikščionybės nuostata yra gerokai pasenusi. Dvasininkai kaip tik nori ne proginio, o gyvo, nuoširdaus ryšio su tikinčiaisiais, būti jų pagalbininkais. A. Kasperavičius akcentavo: Bažnyčia atvira savo žmonėms. Ir ne tik džiaugsmo, liūdesio, bet ir kasdienybės akimirkomis. Kiekvienas, iš anksto susitaręs, gali ateiti ir Išpažinties, ir paprasto, šilto pokalbio saugioje aplinkoje: bažnyčioje užtenka erdvės saugiems atstumams, čia griežtai laikomasi saugumo reikalavimų. Dvasininkas džiaugėsi ir savo parapijų žmonėmis, kurie pajutę, kad kaimynams, bičiuliams reikia pagalbos, nebijo apie tai pasakyti dvasininkui. Jis ragina nebijoti, nelaikyti savyje rūpesčių, vienatvės: paskambinti, sutartu laiku ateiti į bažnyčią: Dievo namuose kiekvienas yra svarbus ir laukiamas.
_______________________________________________________
Dažnai girdime skundus, kad socialinės paramos trūksta. Ar trūksta pačios paramos, ar susistemintos, lengvai prieinamos informacijos apie ją? Rokiškio socialinės paramos centras kartu su partneriais įgyvendina projektą Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“ (08.6.1-ESFA-T-927 Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas), kurio vienas iš uždavinių – parengti tokią informacinę sistemą. Jau pradiniai šios sistemos rengimo darbai atskleidė socialinių paslaugų ir jų teikėjų įvairovę.
Daug institucijų ir paslaugų
Vargu, ar iki šio projekto Rokiškio rajone bent buvo bandyta sisteminti tokią informaciją. Kaip žiniasklaidai teigė projektą įgyvendinančio Socialinės paramos centro direktorė Jolanta Paukštienė, tai sudėtingas, ambicingas, bet labai savalaikis ir svarbus darbas.
Jos žodžius patvirtina duomenų, patenkančių į būsimos informacinės sistemos lauką, gausa bei įvairovė. Štai socialinės globos įstaigos: vien tik mūsų rajone jų yra net keturios: vienos skirtos vaikams, kitos – sunkumus patiriančioms šeimos, neįgaliesiems, senjorams. Pridėjus aplinkinius rajonus, tokių įstaigų skaičius dal labiau išauga.
Gausus ir nevyriausybinių organizacijų veiklos sektorius: kuriame įvairias veiklos sritis apimančios organizacijos: nuo šakinių, skirtų atskiromis ligomis sergantiesiems, tam tikrų negalių kamuojamiems žmonėms, iki plačią ir įvairią veiklą vystančių rajono Neįgaliųjų draugijos, Raudonojo kryžiaus Rokiškio skyriaus, „Carito“.
Kita svarbi problema, iškilusi rengiant informacinę sistemą, tai, kad ne visos organizacijos yra plačiai žinomos visuomenei. Ypač tos, kurios savo veiklą pradėjo ganėtinai neseniai. Pavyzdžiui, ar daug rajono gyventojų žino apie organizaciją, padedančią onkologiniams ligoniams? O juk turint jos kortelę, suteikiama svari ir įvairi parama. Tokie pavyzdžiai rodo, kad vieninga informacinė sistema apie socialinę paramą, paslaugas Rokiškio rajone yra labai svarbi ir aktuali.
Pagalba ir institucijoms
Vieninga informacinė sistema svarbi ne tik socialinių paslaugų gavėjams, bet ir jų teikėjams. Juk savivaldybės, jos seniūnijų socialiniams darbuotojams, įvairių nevyriausybinių organizacijų savanoriams, kurie paprastai yra pirmieji paramos gavėjo kontaktiniai asmenys, taip pat nėra paprasta disponuoti gausia, bet fragmentiška informacija. Kur nukreipti žmogų, kurį prireikė, pavyzdžiui, pavėžėti pas gydytoją? O juk ši paslauga dabar, karantino laikotarpiu, kai drastiškai sumažėjo viešojo transporto priemiestinio ir tarpmiestinio susisiekimo maršrutų, labai reikalinga ir aktuali. Informacinėje sistemoje šios paslaugos teikėjus rasti bus paprasta. Kur apgyvendinti smurtą šeimoje patiriančius asmenis? Kur kreiptis prireikus psichologinės ar teisinės pagalbos? Naujoji informacinė sistema lengvai ir paprastai duos atsakymus į šiuos klausimus. Ir socialinės paramos gavėjui nebereikės ieškoti, skambinti, bereikalingai minti kelių institucijų slenksčius.
Parama – ne tik maistu, lėšomis ir paslaugomis
Informacinė sistema leis išplėsti ir paramos sąvoką. Juk ji – ne tik materialinė. Parama yra ir suteiktos žinios. Todėl informacinėje sistemoje bus teikiami duomenys apie įvairiausius renginius, mokymus. Tai ir padrąsinantis, įkvepiantis pavyzdys, pasakojamas sėkmės istorijose. Tai ir savipagalbos, palaikymo grupės, vienijančios tos pačios patirties, tų pačių rūpesčių kamuojamus žmones. Tai ir vis aktualesnės tarnystės visuomenei, savanorystės idėjos. Visa tai – patrauklia forma, vieningoje informacinėje sistemoje.
___________________________________________
Rokiškio socialinės paramos centras kviečia rajono gyventojus registruotis konsultanto pagalbai į namus. Ši pagalba apima informavimą apie įvairių rajono institucijų teikiamą pagalbą, paslaugas, bei praktinę pagalbą, kaip jomis pasinaudoti.
Ši paslauga – projekto, Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“ (08.6.1-ESFA-T-927 Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas) dalis.
Rajono gyventojams siūloma įvairiapusė pagalba. Kadangi karantino metu daugelis paslaugų ar registracija joms persikėlė į virtualią erdvę, ne kiekvienas asmuo moka ir turi galimybių savarankiškai užsiregistruoti pas gydytoją,. Ne mažiau aktualu sumažinus viešojo susisiekimo maršrutų kiekį, susirasti transportą nuvykti pas medikus, į kitas reikalingas įstaigas, užsiregistruoti kitoms svarbioms paslaugoms.
Socialinės paramos centro konsultantai pasirengę pagelbėti tokiems žmonėms: patars, pamokys kaip susirasti informaciją apie jiems reikalingas paslaugas, padės užsiregistruoti.
Norintieji pasikviesti konsultantą į namus, kviečiami registruotis šiais telefonais:
Projekto koordinatoriai: +370 62675185; +370 618 05878
bei (8-458) 312 75
Užimtumo didinimo programos tikslai:
- palengvinti ilgą laiką nedirbusių asmenų perėjimą nuo nedarbo prie užimtumo darbo rinkoje;
- suderinti užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų bei piniginės socialinės paramos teikimą, integruojant ilgą laiką nedirbusius asmenis į darbo rinką;
- užtikrinti valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų ir (ar) organizacijų, teikiančių užimtumo skatinimo, motyvavimo paslaugas ir piniginę socialinę paramą nedirbantiems asmenims, veiklos koordinavimą ir skatinti jų bendradarbiavimą.
- kompleksiškai spręsti asmenų užimtumo problemas.
Programos tikslinė grupė:
1 darbo rinkai besirengiantys asmenys.
2) priklauso bent vienai iš Užimtumo įstatymo 48 straipsnio 2 dalies 1-10 punktuose nurodytų asmenų grupių.
Teikiamos paslaugos, kurios skirtos:
- palydėti ir padėti Tikslinėms grupėms gauti socialines paslaugas (nurodytas Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“), sveikatos, švietimo ir kitas paslaugas;
- įgyti socialinių įgūdžių ir (ar) motyvacijos dirbti;
- padėti įgyvendinti darbo pareigas ir šeimos nario ar kartu gyvenančio asmens priežiūrą ar slaugą;
- paskatinti grįžti į darbo rinką įsiskolinimų turinčius asmenis, kuriems apribotas disponavimas piniginėmis lėšomis ir (ar) antstolio, kitų institucijų ar pareigūnų nurodymu priverstinai nurašomos piniginės lėšos skolai apmokėti;
- padėti asmeniui atvykti iš nuolatinės gyvenamosios vietos į darbo vietą;
- gydyti priklausomybes nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, azartinių žaidimų;
- palaikyti Tikslines grupes darbo vietoje, siekiant užtikrinti tvarų užimtumą;
- šalinti kitas kliūtis Tikslinių grupių tvariam užimtumui.
Informaciją asmenims , pageidaujantiems dalyvauti užimtumo didinimo programoje, teikia nedirbančių asmenų atvejo vadybininkė Daiva Kilienė , adresu: Basanavičiaus g. 8, Rokiškis (3 aukštas), el.p.: daiva.kiliene@rokiskiospc.lt.
Nedirbančių asmenų atvejo vadybininko darbo organizavimo tvarkos aprašas 2023m. vasario 22d. Nr. V1-26